Boys Varsity Swimming, Girls Varsity Swimming · Powdersville Swim Team Competes Against Wren, JL Mann, and Eastside


©2018 Chuck Hughes Photography www.chuckhughes.smugmug.com #HuesPhoto

Congratulations to Powdersville Swim team members on their performances on Tuesday, September 18, 2018, at a meet hosted by Eastside High. Powdersville Girls defeated Wren 91-84, fell to JL Mann 187-60, and fell to Eastside 214-49. Powdersville Boys fell to Wren 82-43, fell to JL Mann 225-23, and fell to Eastside 225-24. Keri Golden won the Girls 200 Yard Freestyle and Kelsey Golden won the Girls 50 Yard Freestyle.

Following are Powdersville Girls and Boys results in each event:

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

  Team Relay Seed Time Finals Time  
8 Powdersville High School-SC B NT 3:12:77  
  1) KellyAnne Cannon 2) Abby Pomeroy 3) Kennedy Coleman 4) Emma Hansen  
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle  
  Name   School Seed Time Finals Time  
1 Keri M Golden   Powdersville High School-SC NT 2:00.51  
13 Rae Conrad   Powdersville High School-SC NT 2:53.43  
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle  
  Name   School Seed Time Finals Time  
1  Kelsey Golden   Powdersville High School-SC NT 24.43  
19 Emma Stancil   Powdersville High School-SC NT 30.51  
20 Peyton Stafford   Powdersville High School-SC NT    30.70  
23 Rae Conrad   Powdersville High School-SC NT    33.50  
25 Carrie Birchfield   Powdersville High School-SC NT    37.14  
26 Valancy Harrison   Powdersville High School-SC NT    38.33  
28 KellyAnne Cannon   Powdersville High School-SC NT    40.39  
29 Amelia Fuhler   Powdersville High School-SC NT    41.51  
32 Ashlyn Navis   Powdersville High School-SC NT    43.39  
33 Abby Pomeroy   Powdersville High School-SC NT    43.82  
34 Braelyn Osment   Powdersville High School-SC NT    45.57  
35 Emma Hansen   Powdersville High School-SC NT    49.57  
Event 11 Girls 100 Yard Freestyle  
  Name   School Seed Time Finals Time  
3 Keri Golden   Powdersville High School-SC NT 1:39.46  
12 Emma Stancil   Powdersville High School-SC NT 1:43.90  
14 Peyton Stafford   Powdersville High School-SC NT 1:48.81  
17 Carrie Birchfield   Powdersville High School-SC NT 1:55.72  
18 Ashley Reis   Powdersville High School-SC NT 1:27.89  
20 Amelia Fuhler   Powdersville High School-SC NT 1:41.20  
21 Emma Hansen   Powdersville High School-SC NT 1:48.15  
Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
  Team Relay Seed Time Finals Time
7 Powdersville High School-SC A NT 1:58:68
  1) Keri Golden 2) Emma Stancil 3) Peyton Stafford 4) Kelsey Golden
9 Powdersville High School-SC B NT 2:34:52
  1) KellyAnne Cannon 2) Georgianna Walters 3) Carrie Birchfield 4) Rae Conrad
11 Powdersville High School-SC C NT 3:00.94
  1) Abby Pomeroy 2) Ashlyn Navis 3) Emma Hansen 4) Kennedy Coleman
Event 17 Girls 100 Yard Backstroke
  Name   School Seed Time Finals Time  
4 Kelsey Golden   Powdersville High School-SC NT 1:13.12  
15 Ashlyn Navis   Powdersville High School-SC NT 2:03.00  

 

 

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke
  Name   School Seed Time Finals Time
13 Ashley Reis   Powdersville High School-SC NT 2:21.87  
           
Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay  
  Team Relay Seed Time Finals Time  
4 Powdersville High School-SC A NT 4:24.15  
  1) Keri Golden 2) Emma Stancil 3) Peyton Stafford 4) Kelsey Golden  

 

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

  Team Relay Seed Time Finals Time  
8 Powdersville High School-SC A NT 2:53:80  
  1) Israel Queen 2) Jacob Cree 3) Mark Middleton 4) Isaac Hammond  
  Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
    Name   School Seed Time Finals Time  

 

26 Mark Middleton   Powdersville High School-SC NT 33.59  
27 Jacob Cree   Powdersville High School-SC NT 34.46  
28 Israel Queen   Powdersville High School-SC NT 37.09  

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

  Name   School Seed Time Finals Time  
29 Sterling Nicholas   Powdersville High School-SC NT 1:27.07  
Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
  Team Relay Seed Time Finals Time
9 Powdersville High School-SC A NT 2:18.32
  1) Jacob Cree 2) Chris Osment 3) Israel Queen  4) Isaac Hammond
Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

Name                                                       School                                                               Seed Time                Finals Time

11 Israel Queen   Powdersville High School-SC NT 2:08.13
Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

Name                                                       School                                                               Seed Time                Finals Time

14 Jacob Cree   Powdersville High School-SC NT 1:34.70
15 Sterling Nicholas   Powdersville High School-SC NT 2:14.52

Powdersville swim teams travel to the Middle Tyger YMCA on Saturday, September 22, at 10:00 am for a meet hosted by Riverside. Have a great meet, Patriots! #MakingHistoryEverySeason #GoPatriots!!